DSC BurgeeDSC Logo
Downs Sailing Club
Downs Sailing Club Topper Open 2005
Pos. Sail No. Name Club Race 1 Race 2 Race 3 Race 4 Race 5 Points
1 221 Martin Evans M U14 Dabchicks SC 8 2 5 1 2 10
2 154 Bleddyn Môn M U15 Red Wharf Bay SC 17 3 2 4 1 10
3 366 Thomas Weatherhead M U15 Haversham SC 6 8 12 5 9 28
4 100 Thomas Durham M U16 Emsworth Slipper SC 4 19 3 19 5 31
5 186 Ben Palmer M U15 Island Barn Reservoir SC 18 17 1 3 11 32
6 25 Edward Cowell M U16 Broadstairs SC 20 dnf 6 2 4 32
7 52 Robert Spencer M U16 Mudeford SC 12 1 21 10 10 33
8 273 Peter Harrison M U16 Bexhill SC 3 6 17 8 27 34
9 30 Adrian Davis M U16 Penarth YC 16 21 4 12 3 35
10 661 Steve Restall M A Downs SC 14 4 11 38 6 35
11 229 Oscar McVeigh M U15 WimbledonPark 13 22 36 7 8 50
12 8 Alex Cooper M U16 Stokes Bay SC 2 11 20 24 18 51
13 124 Joseph Wellerd M U19 Crawley Mariners SC 5 5 50 27 19 56
14 70 Robert Waite M U19 Downs SC 7 12 41 15 23 57
15 6 Richard Ash M U16 Chew Valley Lake SC 1 18 9 41 33 61
16 38 Samuel Coombs M U16 Clevedon SC 10 7 31 34 15 63
17 92 Pete Sands M U19 OxfordS.C 25 20 40 9 12 66
18 1 Heather Fox F U15 Stewartby SC 23 13 55 25 14 75
19 48 Matt Undrell M U19 Haversham SC 21 23 19 dnf 13 76
20 64 Tim Ellis M U19 Downs SC 9 15 32 31 21 76
21 279 Gareth Henshall M U15 Port Dinorwic SC 36 34 14 13 16 77
22 63 Mark Lambert M U19 Newhaven & Seaford dns 26 10 14 28 78
23 54 Julian Cumpsty M AP Chew Valley Lake SC 15 29 18 23 dnc 85
24 99 Phillip Reynolds M U15 Saltash SC 37 10 54 36 7 90
25 217 Sam Eversfield M U16 Island Barn Reservoir SC 22 dnf 15 30 24 91
26 352 Freddie Connor M U14 Bexhill SC 53 dnf 8 11 25 97
27 71 Alexander Mills-Barton M U15 NSSC 49 9 25 68 17 100
28 231 Ben Slater M U15 Bexhill SC 29 14 28 58 35 106
29 146 James Spencer M U15 Mudeford SC 24 25 16 d-ocs 43 108
30 287 Peter McCoy M U14 Emsworth Slipper SC 11 dnf 29 32 42 114
31 285 Alex Groves M U15 Island Barn Reservoir SC 31 40 39 18 26 114
32 364 Peter Lord M U15 Rickmansworth 32 27 37 63 20 116
33 72 James Cooke M A Downs SC 28 16 22 53 60 119
34 170 AdamLarvin M U19 Beaver 35 41 23 33 39 130
35 49 Hannah Lytton F U19 Papercourt SC 42 24 30 39 63 135
36 68 Lynn Billowes F U16 Bristol Corinthian YC 19 28 58 dnf 31 136
37 252 Matthew Haslem M A Chew Valley Lake SC 33 31 38 42 59 144
38 259 Grace Tweddell F U15 Grafham Water SC 38 43 34 64 32 147
39 103 Max Yoward M U14 Emsworth Slipper SC 27 46 57 20 58 150
40 249 Max Richardson M U15 Hastings and St. Leonards 41 dnf 44 43 22 150
41 301 Ben Hodges M U14 Emsworth Slipper SC 74 35 51 28 41 155
42 280 Phl McCoy M U13 Emsworth Slipper SC dnf 37 66 29 29 161
43 315 Abigail Crispin F U15 Neyand Yacht Club 39 39 46 52 38 162
44 200 Eliazbeth Teague F U16 Bristol Corinthian YC 52 30 52 48 36 166
45 256 Luke Dampier M U16 BCYC 40 33 56 dnf 37 166
46 278 Richard Cumpsty M U13 Chew Valley Lake SC 26 dnf 65 16 61 168
47 119 Alex Carter M U15 Great Moor SC 55 45 24 45 62 169
48 66 Lawrence Sly M U15 Restronguet SC 73 dnf 7 6 dnf 173
49 324 Matthew West M U15 Sutton Bingham SC 60 42 73 26 47 175
50 158 Jordan Taylor M U14 NSSC 57 dnf 26 51 44 178
51 351 Alex Gillespie M U16 Dovey Yacht Vlub 34 dnf 13 dnf 46 180
52 310 Douglas Carmichael M U19 Norfolk Broads YC 64 dnf 47 22 49 182
53 205 Paul Undrell M APS Haversham SC 59 36 42 56 54 188
54 339 George Beck M U15 Papercourt SC 30 dnf 62 49 50 191
55 108 Christopher Abbott M U16 Beccles SC 43 dnf 48 44 56 191
56 151 Sophie Porteous F U16 Papercourt SC 47 dnf 33 55 57 192
57 311 Rory Carmichael M U19 Norfolk Broads YC 51 dnf 60 40 45 196
58 232 Michael King M U14 Emsworth Slipper SC 65 dnf 63 21 48 197
59 165 Sarah Butterfield F U14 Spinnaker SC 44 dnf 64 37 52 197
60 164 Josh Gosling M U12 Dabchicks SC 70 38 72 47 51 206
61 110 Kit Marsden M U16 Norfolk Broads YC 50 dnf 53 66 40 209
62 42 Frazer Clark M U15 Hastings and St. Leonards 66 32 71 50 65 213
63 326 Jack Spencer M U14 Emsworth Slipper SC 69 dnf 61 17 66 213
64 26 Jonathan Sleight M U14 Cotswold SC 48 dnf 45 d-ocs 34 214
65 267 Bethany Wellerd F U16 Crawley Mariners SC 54 dnf 27 70 64 215
66 97 Nicholas Kaye M U15 Bury Lake SC 67 dnf 74 35 55 231
67 7 Susan Weatherhead F APS Haversham SC 62 dnf 69 60 53 244
68 284 Tessa Groves F APS Island Barn Reservoir SC 56 dnf 75 46 72 249
69 268 Ryan Langston M U14 Beccles ASC 63 44 77 69 dnc 253
70 35 Stephanie Wicken F U13 Wilsonian SC 75 dnf 43 61 75 254
71 262 Julia Beck F U13 Papercourt SC dnf dnc 59 dne 30 263
72 125 Hana Warner F U16 Nantwich 46 dnf dnf 62 68 263
73 325 Adam James M U16 Sutton Bingham SC 58 dnf 49 dne 69 263
74 127 Alison Baldwin F U15 Island Barn Reservoir SC 72 dnf 35 dne 73 267
75 175 James Patience M U14 Grafham Water SC 68 dnf 78 57 67 270
76 13 Nathan Brazil M U14O Downs SC dns dnf 70 54 70 281
77 214 Camerson Jones M U14 Norfolk Broads YC 71 dnf 76 65 71 283
78 132 James Blackman M U15O Downs SC dns dnf 67 59 74 287
79 283 Marina Brassington F U15 Aylesbury Sailing Cub 45 dnf dnc dnc dnc 306
80 126 Caroline Baldwin F AP Island Barn Reservoir SC dnc dnf 79 67 76 309
81 176 Rebecca Patience F U19 North Herts East Beds SC 61 dnf dnc dnc dnc 322
82 11 Nigel Cureton M A Downs SC dnc dnc 68 dne dnc 329
83 118 Hannah Carter F U19 Great Moor SC dnf dnc dnc dnc dnc 348
83 177 Harriet Patience F U14O Grafham Water SC dnc dnc dnc dnc dnc 348
83 333 Rebecca Barrie F U16 Bexhill SC dns dnc dnc dnc dnc 348
83 334 Lucy Barrie F U14 Bexhill SC dns dnc dnc dnc dnc 348