DSC BurgeeDSC Logo
Downs Sailing Club
NSSA National Youth Regatta 2014 Club Course
Downs SC
Int Topper Fleet
Sailed: 7, Discards: 1, To count: 6, Rating system: PY, Entries: 36, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Team HelmName CrewName Rating Class SailNo R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 Total Nett
1 Int Topper Norfolk School S A Aaron Matthews 1322 TOPPER 45023 5 3 1 1 1 (37.0 OCS) 3 51 14
2 Int Topper Worcestershire Isha Loudon 1322 TOPPER 45547 5.5 Rfm 5.5 Rfm 2 9 2 -13 4 41 28
3 Int Topper Norfolk School S A Christopher Haslam 1322 TOPPER 15073 7 -11 9 7 3 2 1 40 29
4 Int Topper Kent Alex Bradley 1322 TOPPER 43080 8 10 6 3 -16 1 2 46 30
5 Int Topper Worcestershire Edward Rose 1322 TOPPER 41217 15 (37.0 DNC) 4 5 14 7 10 92 55
6 Int Topper Northamptonshire Connie Hughes 1322 TOPPER 42623 6 6 -23 19 7 8 11 80 57
7 Int Topper Marconi SC Jason Clarke 1322 TOPPER 14044 4 7 5 6 8 (37.0 DNC) 37.0 DNC 104 67
8 Int Topper Northamptonshire Will Slack 1322 TOPPER 25463 10 13 14 11 13 -24 13 98 74
9 Int Topper Worcestershire Edward Garnier 1322 TOPPER 43733 (37.0 DNC) 19 10.5 2 6 4 37.0 OCS 115.5 78.5
10 Int Topper Oxfordshire Youth ST Hamish Veich 1322 TOPPER 12 9 9 25 12 -28 11 14 108 80
11 Int Topper Datchet 20kt Squad Fergus Norgen 1322 TOPPER 444 (37.0 DNF) 8 13 4 10 37.0 OCS 9 118 81
12 Int Topper Datchet 20kt Squad Giles Baker 1322 TOPPER 446 11 22 3 (37.0 DNC) 5 37.0 DNC 5 120 83
13 Int Topper Norfolk School S A Oliver Sherwood 1322 TOPPER 45578 27 15 15 -28 4 15 7 111 83
14 Int Topper WAG Edgar Povey 1322 TOPPER 28563 -28 21 12 20 15 10 6 112 84
15 Int Topper Plymouth Youth S Billy Searl 1322 TOPPER 4.2 6 14 18 10.5 8 -23 17 23 113.5 90.5
16 Int Topper Datchet 20kt Squad Harry Bennett 1322 TOPPER 4.2 7 12 -23 20 23 21 3 19 121 98
17 Int Topper Cambridgeshire Phoebe Hibbins 1322 TOPPER 6438 21 -28 16 21 20 5 16 127 99
18 Int Topper Kent Alex Head 1322 TOPPER 28938 20 12 22 -29 9 12 26 130 101
19 Int Topper Ardleigh SC Harry Clarke 1322 TOPPER 28751 -22 16 21 10 22 16 17 124 102
20 Int Topper Plymouth Youth S Luke Jones 1322 TOPPER 4.2 47408 17 14 17 22 (37.0 DNC) 23 21 151 114
21 Int Topper WAG Daisy Mizzi 1322 TOPPER 4.2 61 23 -27 24 25 17 14 15 145 118
22 Int Topper Kent Joseph Lees 1322 TOPPER 26189 19 -24 19 24 18 18 20 142 118
23 Int Topper Cambridgeshire Charlotte Bretherton 1322 TOPPER 46430 16 29 28 14 11 21 (37.0 DNC) 156 119
24 Int Topper Kent Charlie Baker 1322 TOPPER 37203 18 25 -27 27 24 9 22 152 125
25 Int Topper Plymouth Youth S Chloe Jukes 1322 TOPPER 4.2 1 25 17 -29 16 19 25 25 156 127
26 Int Topper Worcestershire Holly Boalch 1322 TOPPER 46548 21.5 Rfm 21.5 Rfm -26 17 25 22 24 157 131
27 Int Topper Datchet 20kt Squad Max Pianta 1322 TOPPER 46645 (37.0 DNC) 37.0 DNC 18 15 37.0 DNC 19 8 171 134
28 Int Topper West Sussex SYSA Jessica Marjot 1322 TOPPER 47199 24 20 7 18 (37.0 DNC) 37.0 DNC 37.0 DNC 180 143
29 Int Topper Ardleigh SC Zak Clarke 1322 TOPPER 31880 (37.0 DNC) 37.0 DNC 8 13 12 37.0 DNC 37.0 DNC 181 144
30 Int Topper Oxfordshire Youth ST Sam McCraken 1322 TOPPER 47494 1 1 (37.0 DNC) 37.0 DNC 37.0 DNC 37.0 DNC 37.0 DNC 187 150
31 Int Topper Kent Charlotte Wynn 1322 TOPPER 23103 2 4 (37.0 DNC) 37.0 DNC 37.0 DNC 37.0 DNC 37.0 DNC 191 154
32 Int Topper West Sussex SYSA Rebecca Newall 1322 TOPPER 47420 (37.0 DNC) 37.0 DNC 37.0 DNC 37.0 DNC 26 6 12 192 155
33 Int Topper Kent Gus Hosken 1322 TOPPER 43083 3 5 (37.0 DNC) 37.0 DNC 37.0 DNC 37.0 DNC 37.0 DNC 193 156
34 Int Topper West Sussex SYSA Robin Stein 1322 TOPPER 32162 (37.0 DNC) 37.0 DNC 30 26 27 20 18 195 158
35 Int Topper Oxfordshire Youth ST Emily Stoker 1322 TOPPER 11 13 2 (37.0 DNC) 37.0 DNC 37.0 DNC 37.0 DNC 37.0 DNC 200 163
36 Int Topper Queen Mary SC Dylan Johnson 1322 TOPPER 4.2 44513 26 26 31 (37.0 DNC) 37.0 DNC 37.0 DNC 37.0 DNC 231 194
Int Hcap Fleet
Sailed: 7, Discards: 1, To count: 6, Rating system: PY, Entries: 9, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Team HelmName CrewName Rating Class SailNo R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 Total Nett
1 Int Hcap Kent Staze Amber Imogen Albrock 1260 RS FEVA XL 5803 -5 2 1 1 3 2 2 16 11
2 Int Hcap WAG Maia Perkins Cai Drewett 1260 RS FEVA XL 404 4 -7 2 5 2 5 1 26 19
3 Int Hcap Kent Joel Magdalena 1351 RS TERA Pro 980 2 3 4 4 -6 3 3 25 19
4 Int Hcap Cumbria YST Theo Stewart Josie Southern 1318 LASER PICO 3?1 3 -6 5 3 5 1 4.5 27.5 21.5
5 Int Hcap Datchet 20kt Squad Peter Millard 1185 LASER 4.7 78216 6 5 -7 2 4 4 7 35 28
6 Int Hcap Ardleigh SC Tom Williams 1658 OPTIMIST 5218 (10.0 DNC) 10.0 DNC 3 6 1 7 6 43 33
7 Int Hcap Ardleigh SC Oliver boosey 1260 RS QUBA 11 -7 4 6 7 7 6 4.5 41.5 34.5
8 Int Hcap Kent Tom Amber Jarrod Albrock 1260 RS FEVA XL 5787 1 1 (10.0 DNC) 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 52 42
9 Int Hcap Ardleigh SC Lucinda Halim 1658 OPTIMIST 4958 (10.0 DNC) 10.0 DNC 8 8 10.0 DNC 8 8 62 52
www.nssa2014.downssailingclub.co.uk/
Sailwave Scoring Software 2.16.7
www.sailwave.com