DSC BurgeeDSC Logo
Downs Sailing Club
National Youth Regatta 2014 Walmer Course
Downs SC
Laser 4.7 Fleet
Sailed: 8, Discards: 1, To count: 7, Rating system: PY, Entries: 22, Scoring system: Appendix A
Rank Team HelmName Class SailNo R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 Total Nett
1 Kent Max Taylor-Nobbs LASER 4.7 173385 1 1 -2 1 1 1 1 1 9 7
2 Worcestershire Ben Scott LASER 4.7 159185 2 2 1 7 -9 3 6 2 32 23
3 Datchet 20kt Squad Sol Thornton LASER 4.7 185652 3 -6 6 5 2 4 4 6 36 30
4 West Sussex SYSA Angus Kirk LASER 4.7 195237 9 5 5 2 4 5 -12 5 47 35
5 Cambridgeshire Tara Butterfield LASER 4.7 179098 6 4 7 4 3 9 -11 4 48 37
6 Kent Henry Jones LASER 4.7 146449 7 9 -11 3 6 8 8 3 55 44
7 Datchet 20kt Squad Ross Graham LASER 4.7 198882 15 7 3 10 -18 2 3 8 66 48
8 LRYSA Maddy Kirk LASER 4.7 177865 4 3 9 -12 11 7 5 10 61 49
9 MKBYSA Amy Richards LASER 4.7 122254 5 13 12 6 8 10 -14 9 77 63
10 MKBYSA Jake Holmes LASER 4.7 147167 8 10 8 9 12 -17 7 11 82 65
11 Oxfordshire Youth ST Miles Lidbetter LASER 4.7 156258 16 12 10 11 -20 14 2 7 92 72
12 Worcestershire Nathan Wilmott-Miller LASER 4.7 180442 13 -15 4 8 10 13 9 15 87 72
13 Marconi SC Jack Wardell LASER 4.7 75137 10 11 (23.0 DNC) 13 7 11 15 18 108 85
14 LRYSA Liam Poxon LASER 4.7 188195 -18 8 17 15 14 12 10 14 108 90
15 MKBYSA Eleanor Ackroyd LASER 4.7 151109 17 16 13 14 5 20 -21 13 119 98
16 Lancashire Alexandra McLoughlin LASER 4.7 133634 14 14 16 -20 15 19 16 16 130 110
17 MKBYSA Abbie Plows LASER 4.7 174446 19 18 15 21 (23.0 DNC) 15 17 12 140 117
18 MKBYSA Jonathan Adams LASER 4.7 183319 12 17 18 16 16 -21 20 19 139 118
19 Worcestershire Tom Rollit LASER 4.7 5 (23.0 DNC) 21 14 19 19 16 13 17 142 119
20 Marconi SC Rowena Potter LASER 4.7 61234 11 20 (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 6 19 20 145 122
21 Oxfordshire Youth ST Matilda Ringrose LASER 4.7 2 20 19 20 18 13 18 18 (23.0 DNC) 149 126
22 Plymouth Youth S Vicky Smith LASER 4.7 3 21 22 19 17 17 22 (23.0 DNC) 21 162 139
Topper Fleet
Sailed: 8, Discards: 1, To count: 7, Rating system: PY, Entries: 70, Scoring system: Appendix A
Rank Team HelmName Class SailNo R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 Total Nett
1 LRYSA Eleanor Craig TOPPER 46664 3 1 1 3 2 2 -9 2 23 14
2 Kent Lewis Humphries TOPPER 46468 2 2 6 4 3 1 -8 1 27 19
3 Queen Mary SC Alice Smith TOPPER 45732 -35 4 2 1 5 3 2 6 58 23
4 Queen Mary SC Daniel Thompson TOPPER 46919 -21 10 5 6 1 6 4 3 56 35
5 Hertfordshire Alexander Clarke TOPPER 46520 1 -19 9 2 4 7 5 13 60 41
6 Kent Morgan Archer TOPPER 46223 6 7 4 5 8 -20 13 5 68 48
7 Kent Conor Lamb TOPPER 47021 11 5 12 8 6 10 6 -26 84 58
8 Oxfordshire Youth ST Hugo Burrows TOPPER 21137 (24.0 ARB) 3 14 9 11 11 1 10 83 59
9 Cumbria YST Joe Baker TOPPER 47565 4 6 3 (71.0 DSQ) 9 15 7 16 131 60
10 Kent Molly Sacker TOPPER 46274 5 11 15 10 7 4 -23 14 89 66
11 MKBYSA Daniel Fisher TOPPER 45521 16 8 19 7 13 13 -21 17 114 93
12 Cambridgeshire Harry Moffatt TOPPER 46439 -38 13 27 15 12 8 3 20 136 98
13 Kent Imogen Cage-White TOPPER 46851 12 14 16 23 16 -31 11 7 130 99
14 MKBYSA Jack Bryant TOPPER 41895 22 20 17 11 -34 9 14 11 138 104
15 Kent Pierce Seward TOPPER 46870 9 16 20 19 10 16 15 -21 126 105
16 Oxfordshire Youth ST Ben Nicoll TOPPER 26487 17 12 18 12 19 -23 12 23 136 113
17 MKBYSA Beth Albone TOPPER 47386 8 31 10 14 21 12 20 -33 149 116
18 Cambridgeshire Rebecca Alcock TOPPER 14109 14 -40 11 18 28 14 16 27 168 128
19 Queen Mary SC Handley Magnus TOPPER 45770 -37 15 29 21 26 5 22 15 170 133
20 Plymouth Youth S Angus Fellows TOPPER 44141 25 34 7 -44 31 21 10 12 184 140
21 Plymouth Youth S Alice Senior TOPPER 46349 18 29 23 -34 20 33 15.0 RDG 4 176 142
22 Kent Connie Hill TOPPER 45191 7 28 13 13 14 -36 35 32 178 142
23 Kent Heather Denbigh TOPPER 45794 13 17 24 20 25 -44 24 24 191 147
24 MKBYSA Jack Daniels TOPPER 28140 26 24 8 16 27 24 25 -48 198 150
25 Cumbria YST Megan Thornley TOPPER 44999 23 22 -28 27 22 27 28 8 185 157
26 Kent Issie Bruton TOPPER 47077 15 32 33 26 17 19 -44 18 204 160
27 Kent Jack Watts TOPPER 45673 24 -38 32 17 18 18 29 37 213 175
28 Kent Alex Lane TOPPER 43079 (71.0 DNC) 18 25 32 35 17 18 30 246 175
29 Kent Liam Schiess TOPPER 8708 40 9 21 33 (71.0 DNC) 26 30 19 249 178
30 Worcestershire Duncan Quickfall TOPPER 44897 20 30 35 24 29 -47 19 34 238 191
31 Cumbria YST Reuban Fox Copley TOPPER 43239 28 26 51 49 32 -53 26 9 274 221
32 Cambridgeshire Monty Foster TOPPER 46278 -46 35 46 28 15 25 31 46 272 226
33 Marconi SC Sophie Savill TOPPER 41917 19 27 22 29 (71.0 DNC) 22 36 71.0 DNC 297 226
34 Ardleigh SC Elliot Berry TOPPER 47450 48 21 26 35 39 30 (71.0 BFD) 35 305 234
35 Kent Gus Hosken TOPPER 43083 38.3 Rfm 38.3 Rfm -48 22 45 38 17 38 284.6 236.6
36 Lancashire Alastair Rimmer TOPPER 43627 43 39 30 -50 37 34 34 28 295 245
37 West Sussex SYSA Hayley Tyrrell TOPPER 47580 -53 46 31 31 40 35 39 31 306 253
38 MKBYSA Olly Anderson TOPPER 19145 27 47 45 47 -48 40 32 22 308 260
39 Kent Tara Head TOPPER 46430 44 -49 37 45 24 28 46 36 309 260
40 Queen Mary SC Ellie Wall TOPPER 44375 41 33 50 40 36 39 47 -53 339 286
41 Oxfordshire Youth ST Sam McCraken TOPPER 47494 29.0 Rfm 29.0 Rfm 34 30 23 (71.0 DNC) 71.0 DNC 71.0 DNC 358 287
42 Lancashire Rachael Malliband TOPPER 46412 29 43 44 38 44 46 -54 43 341 287
43 Kent Harriet Hyett TOPPER 42078 -63 41 47 25 51 41 49 45 362 299
44 Oxfordshire Youth ST Emily Stoker TOPPER 11 50.3 Rfm 50.3 Rfm 38 42 (71.0 DNC) 29 43 50 373.6 302.6
45 Cambridgeshire Emily Strand TOPPER 44978 -54 52 39 36 38 43 51 52 365 311
46 Plymouth Youth S Reece Larson TOPPER 47413 -59 25 59 39 33 56 45 55 371 312
47 Marconi SC Beth Spencer TOPPER 432781 55 45 -58 41 30 45 40 56 370 312
48 LRYSA Thomas Evans TOPPER 47289 61 -66 54 43 41 37 53 29 384 318
49 Kent Dan Fox TOPPER 28337 -60 36 43 51 50 54 48 40 382 322
50 MKBYSA Alice Osbiston TOPPER 5500 50 -64 41 56 47 42 38 49 387 323
51 MKBYSA Matt Evans TOPPER 35818 36 -54 52 52 49 52 41 51 387 333
52 Cambridgeshire Andy Martin TOPPER 46345 58 55 57 -60 54 46.0 ARB 33 41 404 344
53 Norfolk ¬ĀSchool S A Sophie Thirkettle TOPPER 31357 30 37 (71.0 DNC) 71.0 DNC 71.0 DNC 48 50 39 417 346
54 LRYSA Edward Green TOPPER 47286 32 61 -62 61 55 55 58 25 409 347
55 Norfolk School S A Joel Rogers TOPPER 34729 42 48 42 37 43 (71.0 DNC) 71.0 DNC 71.0 DNC 425 354
56 West Sussex SYSA Leon Stein TOPPER 45155 (71.0 DNC) 53 40 59 71.0 DNC 51 37 44 426 355
57 LRYSA Nathan Blundell TOPPER 47285 (71.0 DNC) 58 36 48 42 59 55 58 427 356
58 Queen Mary SC Joseph Dormer TOPPER 4.2 8 34 57 56 57 56 -61 57 54 432 371
59 Kent Niall Schiess TOPPER 44131 31 60 (71.0 DNC) 71.0 DNC 71.0 DNC 50 42 47 443 372
60 Marconi SC Olivia Duckmanton TOPPER 32778 (71.0 DNC) 71.0 DNC 60 55 53 58 52 42 462 391
61 Oxfordshire Youth ST Heloise Shadbolt TOPPER 43087 57 51 53 53 52 57 (71.0 DNC) 71.0 DNC 465 394
62 MKBYSA Rosalind Corboy TOPPER 19582 33 65 55 54 46 (71.0 BFD) 71.0 BFD 71.0 DNC 466 395
63 LRYSA Niamh Chenery TOPPER 47288 56 59 49 46 (71.0 DNC) 49 71.0 DNC 71.0 DNC 472 401
64 MKBYSA Oliver Human TOPPER 23554 39 62 (71.0 DNC) 71.0 DNC 57 60 56 57 473 402
65 Queen Mary SC Anna Benz TOPPER 46126 47 23 (71.0 DNC) 71.0 DNC 71.0 DNC 71.0 DNC 71.0 DNC 71.0 DNC 496 425
66 Cumbria YST Isabel Abbatt TOPPER 44114 49 50 61 58 (71.0 DNC) 71.0 DNC 71.0 DNC 71.0 DNC 502 431
67 Kent Catherine Wynn TOPPER 44074 51 42 (71.0 DNC) 71.0 DNC 71.0 DNC 71.0 DNC 71.0 DNC 71.0 DNC 519 448
68 Queen Mary SC Erin Guy TOPPER 46213 52 44 (71.0 DNC) 71.0 DNC 71.0 DNC 71.0 DNC 71.0 DNC 71.0 DNC 522 451
69 Worcestershire Holly Boalch TOPPER 46548 45 63 (71.0 DNC) 71.0 DNC 71.0 DNC 71.0 DNC 71.0 DNC 71.0 DNC 534 463
70 Worcestershire Isha Loudon TOPPER 45547 62 56 (71.0 DNC) 71.0 DNC 71.0 DNC 71.0 DNC 71.0 DNC 71.0 DNC 544 473