DSC BurgeeDSC Logo
Downs Sailing Club
Year Trophy Crew Awarded for Class
2016 Autumn Bown & Phillips Trophy Chris Shelton Autumn Points (fast) PHANTOM
2016 Autumn Slow Boat Trophy Phil Halldron Autumn Points (slow) STREAKER
2016 DSC Bank Buoy Trophy Steve Restall & Chris Stubbs Thursday Points (fast) RS 400
2016 DSC Challenge Trophy Simon Cory & Denise Judd Thursday Points (slow) RS 200
2016 DSC Points Cup Simon Green Tuesday Points ( fast) FINN
2016 DSC Points Cup Phil Halldron Tuesday Points (slow) STREAKER
2016 DSC Rose Bowl Base with Boat top Simon Cory & Denise Judd Spring Points RS 200
2016 DSC Summer Simon Green Summer Fast Singlehanded Fleet FINN
2016 DSC Summer Points Fast Simon Cory & Denise Judd Summer Doublehanded Fleet RS 200
2016 DSC Summer Points Slow Neale Farr Summer Slow Singlehanded Fleet LASER
2016 DSC Sunday Phil Halldron Sunday Slow Singlehanded Fleet STREAKER
2016 DSC Sunday Simon Green Sunday Fast Singlehanded Fleet FINN
2016 DSC Sunday Challenge Trophy (2) John Cass & Julia Blackman Sunday Doublehanded Fleet RS 400
2016 DSC Winter Chaser Ben Hills Winter Series Slow Handicap LASER
2016 DSC Winter Hot Shot Max Taylor-Nobbs Winter Series Leading Junior RS 100
2016 DSC Winter Nip Richard White & Martyn Styles Winter Series Fast Handicap RS 400
2016 DSC Winter Spirit Decanter Simon Cory & Denise Judd Winter Series Overall RS 200
2016 Trophy Allen Trophy Not Sailed Fast handicap long distance race
2016 Trophy Cadet Trophy George Hyett Cadet Series
2016 Trophy Coastguard Trophy Not Sailed
2016 Trophy Commodore's Cup Alex Head Trophy Race
2016 Trophy Crews Trophy Not Sailed
2016 Trophy Diamond Anniversary Laser Trophy Ben Hills Best Laser Sunday Racing LASER
2016 Trophy Fred Herbert Memorial Not Sailed Trophy Race
2016 Trophy Gordan Siemssen Trophy Not Sailed Lets Get Racing
2016 Trophy Jack Hale Trophy Simon Cory & Denise Judd Trophy Race RS 200
2016 Trophy Ladies Trophy Not Sailed Trophy Race
2016 Trophy Marquis Medallion Not Sailed Trophy Race
2016 Trophy Millennium Trophy Not Sailed
2016 Trophy Newcomer Trophy Not Sailed
2016 Trophy Norman Atkins Trophy Not Sailed 3 short general handicap races
2016 Trophy Original Commodore's up Not Sailed First Cadet in the 2 hour pursuit
2016 Trophy Queen Mother's Cup Simon Green Trophy Race FINN
2016 Trophy Rice Trophy Richard White & Martyn Styles 2 hour pursuit race RS 400
2016 Trophy RNLI Trophy Not Sailed Trophy Race
2016 Trophy Ron Williams Trophy Steve & Judy Restall Slow handicap long distance race RS 200
2016 Trophy Seamanship Trophy Not Sailed
2016 Trophy Stalwarts Cup Not Sailed
2016 x-Bank Buoy Scramble Chris Shelton Deal Town Regatta PHANTOM
2016 x-Beauchamp Vase Simon Cory & Denise Judd Deal Town Regatta RS 200
2016 x-Betty Van Lommeren Shield Not Sailed Deal Town Regatta
2016 x-REG Handicap Race (Fast) Tony Cook Deal Town Regatta CONTENDER
2016 x-Regatta Handicap Race (Slow) Ben Hills Deal Town Regatta LASER
2016 x-Vancouver Cup Alan Mollatt Deal Town Regatta CONTENDER